top of page

Teen Club

 

Projekat Teen Club 2001-2008. koji je podržavala grupa gradjana iz»Brucken –Bauen« iz Bergisch Gladbach-a u Nemačkoj. Ovo je mirovni projekat koji je svojim svestranim aktivnostima stavljao akcenat na miroljubivo i konstruktivno razrešavanje problema i konflikata. Cilj ovog projekta je bila psihosocijalna pomoć adolescentima iz izbegličke populacije u formiranju zrele, integrisane ličnosti sa pozitivnom slikom o sebi uz podsticanje socijalne integracije u lokalnoj sredini.

 

Sa druge strane konflikta

 

Projekat Sa druge strane konflikta 2002. je bio podržan od EHO-a i bavio se edukacijom mladih iz srednjih škola Opštine Bečej sa ciljem učenja veština konstruktivnog razrešavanja konflikata i poštovanja prava na različitu nacionalnu i versku pripadnost drugih.

 

Lekcije o demokratiji

 

Projekat Lekcije o demokratiji 2006. podržan od strane Američke ambasade za male projekte u Beogradu je imao za cilj učenje mladih iz srednjih škola u Opštini Bečej, o demokratskim principima i njihovo aktivno uključivanje u demokratske društvene tokove.

 

Kroz samopomoć u bolje sutra

 

Projekat Kroz samopomoć u bolje sutra I, II, III, IV,V,VI 2002-2008. podržan od grupe gradjana »Brucken –Bauen« iz Bergisch Gladbach-a u Nemačkoj. Cilj projekta je edukacija, kvalifikacija i dokvalifikacija nezaposlenih mladih, socijalno ugroženih, iz domicilne, raseljene i izbegličke populacije sa svrhom povećanja šanse za njihovo zaposlenje, psihološko i ekonomsko osnaženje.

 

Kreiranje sopstvene budućnosti

 

Projekat Kreiranje sopstvene budućnosti 2007-2008.podržan odFonda za Socijalne Inovacije (UNDP, EAR) sa ciljem osposobljavanja i usmeravanja mladih sa poremećajem u ponašanju na sopstvene snage i resurse kao jedan od bitnih faktora njihove resocijalizacije, kao i formiranje zrele integrisane ličnosti čije će ponašanje biti u skladu sa društvenim normama.

 

Projekat U korak sa vremenom 2004. podržan od strane UN-UNDP za ACT projekat. Cilj projekta je bio promovisanje ljudskih prava na obrazovanje, rešavanje i ublažavanje egzistencijalnih problema nezaposlenih, socijalno ugroženih adolescenata iz domicilne populacije, sa završenom srednjom, višom i visokom školom, putem sticanja novih znanja i veština iz oblasti poslovnog engleskog jezika i obuke na kompjuteru, sa svrhom stvaranja širih mogućnosti za zaposlenje i osamostaljenje.

 

Edukativne aktivnosti za učenike sa posebnim potrebama

 

Projekat Edukativne aktivnosti za učenike sa posebnim potrebama 2007. podržan je od strane Kanadske ambasade u Beogradu sa ciljem unapredjenja svesti dece sa posebnim potrebama o njihovim pravima i aktivnom učešću u ostvarivanju istih, kao i integracija ove ranjive i marginalizovane grupe u društveni sistem.

 

Lekcije o ljudskim pravima

 

Projekat Lekcije o ljudskim pravima 2009. u podršci UN (OHCHR) čiji je cilj edukacija mladih, učenika srednjih škola i učenika viših razreda osmogodišnjih škola sa teritorije Opštine Bečej, iz domicilne, raseljene i izbegličke populacije, različitog pola, socijalnog porekla, nacionalnosti i veroispovesti o ljudskim, dečijim pravima. Razrešavanje konflikata na konstruktivan način. Razvoj socijalnih veština dobre komunikacije, pregovaranja, timskog rada. Bolje socijalno funkcionisanje.

 

Pravi put

 

Projekat Pravi put 2009. u podršci Kanadske Ambasade u Beogradu(CF) čiji je cilj priprema i osnaživanje dece i omladine sa poremećajem u ponašanju u Opštini Bečej za osamostaljenje putem sticanja kvalifikacija, znanja i veština, njihova sekundarna prevencija, resocijalizacija i integracija u društvu.

 

Evaluacija u navedenim projektima je potvrdila uspešnost projekata kao i uskladjenost projektnih aktivnosti sa ciljevima i ciljnim grupama iz projekata. Visok procenat, u proseku 29% dobijanja zaposlenja učesnika socijalnih projekata neposredno nakon realizacije projektnih aktivnosti je ostvario osnovne ciljeve projekata i potvrdio njihovu vrednost. Projekat koji je imao ciljnu grupu maloletne prestupnike je bio uspešan, evaluacija je pokazala da je je od 60 učesnika projekta samo 3 recidiviralo u vršenju krivičnih dela, dok se njih 16 zaposlilo i ekonomski osnažilo nakon završetka projekta, 72% njih ima funkcionalniju komunikaciju u porodičnom i širem socijalnom okruženju. Projekti vezani za veštine komunikacije i razrešavanja konflikata na konstruktivan način su takodje dali pozitivne rezultate što se ogleda u poboljšanju komunikacije i funkcionalnog odnosa ciljne grupe u njegovom okruženju i to u visokom procentu 68%. Projekat čiji je cilj bio upoznavanje mladih sa demokratskim principima je ostvaren, što je potvrdjeno većim učešćem učesnika u političkom životu lokalne zajednice. Svi realizovani projekti su pratili misiju Udruženja a to je poboljšanje kvaliteta življenja svih a pogotovu ranjivih kategorija stanovništva koji su bili korisnici, učesnici, odnosno ciljna grupa projekata Noeme.

 

OPIS DOSADAŠNJEG ISKUSTVA - REALIZOVANI PROJEKTI NOEME

Družionica 

Projekat Družionica 1998-1999. koji se bavio decom iz izbegličke populacije, pretežno sa kolektivnog smeštaja, uzrasta od 8-12 godina u Bečeju. Projekat se sprovodio počev od 1.4.1998. do 24.3.1999. u okviru projekta "Otvorenog kluba" pri humanitarnom društvu "Panonija" u Novom Sadu. Cilj projekta je bio socijalna reintegracija i pružanje psihosocijalne podrške deci u izbeglištvu. Rad je podrazumevao psihološke radionice, kreativan rad, kulturne aktivnosti, stimulisanje razvoja i pomoć u rešavanju individualnih problema. "Družionica" je okupljala decu izbeglice kao i lokalno stanovništvo i time naglašavala integrativnost kao cilj rada.

Bolje sutra

Realizovan projekat Bolje sutra u trajanju od 6 meseci čiji je autor, koordinator i konsultant bila Kažić Dražena, saradnik Perunić Verica i voditelj Arsić Goran. Ovaj projekat je bio podržan od strane Medjunarodne pravoslavne dobrotvorne organizacije (IOCC). Cilj ovog projekta je bio rešavanje i ublažavanje egzistencijalnih problema socijalno ugroženih adolescenata u domicilnoj populaciji putem stručnog osposobljavanja, sticanja novih znanja i veština sa svrhom stvaranja širih mogućnosti za zaposlenje i osamostaljenje.

Ka boljoj budućnosti

 

Realizovan je projekat Ka boljoj budućnosti u trajanju od 6 meseci, pod koordinacijom Kažić Dražene uz podršku IOCC-a. Putem ovog projekta se stručno osposobilo i dobilo zanate 50 socijalno ugroženih adolescenata sa poremećajima u ponašanju. Oni su zahvaljujući konsultativnom radu i drugim aktivnostima iz projekta izvršili korekciju svog neprihvatljivog ponašanja.

 

Sanacija kolektivnog centra Partizan

 

Preko našeg Udruženja je realizovan i projekat Sanacija kolektivnog centra Partizan u Bečeju pod spozorstvom IOCC-a. Putem ovog projekta su izbegličkoj populaciji ovog centra, manjim adaptacijama, osposobljavanjem sanitarnog čvora, saniranjem spoljne i unutrašnje vlage i krečenjem unutrašnjosti objekta omogućeni kvalitetniji i dostojniji uslovi života.

 

© 2023 Noema

 Proudly created with Wix.com

bottom of page